Ako by ste mohli napadnúť záporné rozhodnutie o azyle alebo akékoľvek iné rozhodnutie vydané políciou alebo Ministerstvom vnútra/Migračným úradom.

Ak sa domnievate, že rozhodnutie Migračného úradu porušuje vaše práva, môžete sa proti nemu odvolať na Krajský súd prostredníctvom postupu stanoveného v Správnom súdnom poriadku.

Termín

Žalobu môžete podať na Krajský súd v Bratislave / Krajský súd v Košiciach do 20 alebo 30 dní (závisí od typu rozhodnutia) od doručenia rozhodnutia. Počas súdneho konania ste oprávnený zdržiavať sa na území Slovenskej republiky.

Poplatky

Odvolania podané na Regionálny Správny súd sú oslobodené od poplatku.

Obsah odvolania

V Správnom súdnom poriadku sa uvádzajú pokyny týkajúce sa obsahu odvolania a informácií, ktoré je potrebné uviesť. Odvolanie musí byť podané v slovenskom jazyku. Aby mohli žiadatelia o azyl dodržať požiadavky odvolacieho konania, majú právo na bezplatnú štátnu právnu pomoc. Prečítajte si, ako požiadať o štátnu právnu pomoc pre odvolacie konanie.

Po vynesení rozsudku

Ak je vaša žiadosť o azyl zamietnutá ako zjavne neopodstatnená alebo neprípustná, povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky závisí od súhlasu súdu, ktorý by mal byť vydaný do 15 dní od podania návrhu. Ak je vaša žaloba neopodstatnená, bude zamietnutá a rozhodnutie Migračného úradu tak nebude zrušené. Ak sú vaše námietky opodstatnené, rozhodnutie Migračného úradu sa zruší a vec sa vráti späť Migračnému úradu na opätovné posúdenie. V takom prípade je Migračný úrad viazaný právnym názorom súdu.

Ak nie ste spokojní s rozhodnutím súdu prvého stupňa (Krajského súdu), môžete podať sťažnosť na Najvyšší súd, a to do 30 dní od doručenia rozsudku súdu prvého stupňa. Ak je vaša sťažnosť neopodstatnená, Najvyšší súd ju zamietne, t.j. potvrdí rozhodnutie súdu prvého stupňa. Ak je vaša sťažnosť opodstatnená, rozsudok súdu zruší a vráti ho na nové posúdenie alebo môže rozsudok súdu zmeniť a rozhodnutie Migračného úradu zrušiť. V takom prípade Najvyšší súd vráti prípad Migračnému úradu na nové konanie.

Po vynesení rozsudku Najvyššieho súdu môžete mať možnosť podať žiadosť na Európsky súd pre ľudské práva. Ak by vaše vyhostenie napríklad viedlo k porušeniu zákazu mučenia. V oblasti azylového práva Európsky súd pre ľudské práva zdôraznil, že nepreskúmava samotnú žiadosť o azyl. Jeho hlavným záujmom je existencia účinných záruk, ktoré žiadateľa chránia pred svojvoľným vyhostením.

Prečítajte si viac o tom, ako sa obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva.

Zdroje

Naposledy aktualizované 26/04/2023