Po príchode na hranicu krajiny, v ktorej chcete požiadať o medzinárodnú ochranu, máte okamžite určité práva.

Právo nebyť vrátený

Najdôležitejším právom je právo nebyť vrátený na miesto, kde ste prenasledovaný, známe tiež ako zásada nevyhostenia. Vyplýva z Dohovoru o právnom postavení utečencov z roku 1951, ktorý zakazuje vyhostenie utečenca na územie, kde by bol ohrozený jeho život alebo sloboda z dôvodu jeho rasy, náboženstva, národnosti, príslušnosti k určitej sociálnej skupine alebo politického presvedčenia. To sa vzťahuje na žiadateľov o azyl na území krajiny, na hraniciach alebo v tranzitnej zóne.

Tento princíp sa odráža aj v niekoľkých ďalších medzinárodných ľudskoprávnych dohovoroch, napríklad v Európskom dohovore o ľudských právach. Zákaz mučenia alebo neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania zahŕňa aj zákaz vrátenia, čo znamená, že štát nemôže vrátiť osobu do krajiny, kde tejto osobe hrozí skutočné riziko mučenia alebo neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestu.

Kedy vzniká toto právo?

Táto zásada vás chráni aj vtedy, ak ste výslovne nepožiadali o azyl. Podľa právnych predpisov a SR musia orgány na hraničných priechodoch aktívne identifikovať potenciálnych žiadateľov o azyl. Ak existujú akékoľvek náznaky, že by osoba mohla chcieť podať žiadosť o medzinárodnú ochranu, orgány Slovenskej republiky musia poskytnúť informácie o možnosti podať takúto žiadosť.

príklad V prípade Hirsi Jamaa a iní proti Taliansku, Európsky súd pre ľudské práva odsúdil nútené vrátenie migrantov zadržaných na mori talianskymi orgánmi. Súdny dvor potvrdil, že zásada nevyhostenia nevzniká len v prípade formálnych žiadostí o azyl.  Vzhľadom na situáciu v Líbyi, v ktorej boli systematicky porušované ľudské práva, bolo úlohou vnútroštátnych orgánov zaviesť možnosť požiadať o azyl.

Ostatné práva

Okrem toho máte na hranici alebo v tranzitnej zóne tieto hlavné práva:

  • právo na informácie a tlmočenie na uľahčenie prístupu k azylovému konaniu,
  • právo na poradenstvo od príslušných organizácií alebo právnikov, ktorým musí štát zabezpečiť prístup na hraničné priechody,
  • právo na dôstojné podmienky a ochranu pred nezákonným zaistením.

Aké porušenie ľudských práv môže nastať?

Ak vás na hraničnom priechode zaistia, ale nie v súlade so zákonnými dôvodmi alebo v neľudských podmienkach, môže to viesť k porušeniu práva na slobodu a bezpečnosť osoby, ako aj zákazu mučenia a neľudského zaobchádzania.

príklad Na parížske letisko prišli štyria somálski žiadatelia o azyl, ktorí uviedli, že z krajiny pôvodu utiekli, pretože ich prenasleduje vládnuci režim. Pohraničná polícia ich odmietla pustiť na francúzske územie, dvadsať dní ich zadržiavala v tranzitnej zóne letiska a potom ich vyhostila. Európsky súd pre ľudské práva konštatoval, že žiadatelia o azyl v tranzitnej zóne parížskeho letiska podliehali francúzskemu právu a ich zadržiavanie v tejto zóne sa rovnalo pozbaveniu slobody. Súd konštatoval porušenie článku 5 (právo na slobodu a bezpečnosť) Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Prečítajte si viac o zaistení.

Ako podať sťažnosť

Ak sa domnievate, že na hraniciach boli porušené vaše práva žiadateľa o azyl, môžete podať sťažnosť na polícii alebo na regionálnom Správnom súde. Prečítajte si viac informácií o postupe podávania sťažností.

Zdroje

Naposledy aktualizované 26/04/2023