V niektorých prípadoch môžete byť poslaný do inej krajiny bez toho, aby bola vaša žiadosť o azyl vecne preskúmaná.

Napriek tomu, že štáty majú povinnosť povoliť vám vstup do krajiny na spracovanie vašej žiadosti o azyl, existujú určité výnimky. Ak je iný štát Európskej únie zodpovedný za vašu žiadosť alebo je vaša žiadosť považovaná za neprípustnú.

Dublinské konanie

Keďže EÚ je územím bez vnútorných hraníc, má pravidlá zabezpečujúce, že jeden členský štát je zodpovedný za jednu žiadosť o azyl. Na tento účel nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ č. 604/2013, známe aj ako Dublinské nariadenie, poskytuje hierarchiu kritérií na určenie zodpovedného členského štátu. Uprednostňujú sa štáty, v ktorých sa nachádza rodinný príslušník žiadateľa o azyl, či už ako osoba s medzinárodnou ochranou alebo ako žiadateľ o azyl.

dôležité Rodina je v Dublinskom nariadení definovaná veľmi úzko. Je obmedzená na manžela/manželku a neplnoleté deti. Ak je žiadateľom neplnoleté dieťa, je rodina obmedzená na rodičov alebo iné dospelé osoby zodpovedné za toto dieťa. Toto znamená, že štát, v ktorom sa nachádzajú vaši súrodenci alebo plnoleté deti zvyčajne nemôže niesť zodpovednosť za vašu žiadosť na základe princípu rodiny.

Hlavnou zásadou Dublinského nariadenia je to, aby zodpovednosť za žiadosť o azyl pripadla štátu, ktorý mal najväčšiu účasť na vašom vstupe do EÚ. To je štát, ktorý vám poskytol vstupné doklady a v prípade neoprávneného vstupu štátu, cez ktorý ste prvýkrát vstúpili do EÚ.

príklad Ak ste požiadali o turistické víza na ambasáde Slovenskej republiky, následne cestovali zo Slovenskej republiky do Nemecka a požiadali o azyl tam, nemecké autority vás pošlú späť na územie Slovenskej republiky, aby mohla byť vaša žiadosť o azyl spracovaná na základe Dublinského dohovoru. Výnimkou by bolo, ak by v Nemecku žil váš blízky príbuzný, či už ako žiadateľ o azyl alebo ako osoba s medzinárodnou ochranou.

Neprípustná žiadosť

Ministerstvo odmietne žiadosť o udelenie azylu (do šesťdesiat dní od začiatku procedúry) ak:

  • vám azyl udelil iný štát,
  • pochádzate z bezpečnej tretej krajiny,
  • iný štát je kompetentný konať vo vašom konaní o udelení azylu,
  • ste štátnym príslušníkom členského štátu EÚ,
  • vaša žiadosť sa týka následnej žiadosti o udelenie azylu, ak bolo v minulosti počas procesu udeľovania azylu rozhodnuté, že vaša žiadosť bude zamietnutá ako zjavne neopodstatnená,
  • nedostatočne ste odôvodnili svoju žiadosť o azyl.

Ministerstvo vnútra tiež odmietne udeliť azyl, ak:

  • nemáte dôvodné obavy z prenasledovania vo vašej krajine pôvodu z dôvodu rasy, etnického pôvodu alebo náboženstva, zastávania určitého politického názoru alebo príslušnosti ku konkrétnej sociálnej skupine alebo nie ste vo vašej krajine pôvodu prenasledovaní za uplatňovanie politických práv a slobôd,
  • nespĺňate podmienky na udelenie azylu na účely zlúčenia rodiny,
  • existuje dôvodné podozrenie, že ste spáchali zločin proti mieru, vojnový zločin, zločin proti ľudskosti alebo iný závažný nepolitický zločin,
  • nemáte opodstatnený strach z vášho prenasledovania v inej časti krajiny pôvodu,
  • môžete byť opodstatnene považovaný za hrozbu pre bezpečnosť Slovenskej republiky.

Aké porušenie ľudských práv môže nastať?

Ak ste prišli do EÚ bez vstupných dokladov cez krajinu, v ktorej má azylový systém vážne nedostatky, čo by vás mohlo vystaviť riziku porušenia práva na život a na slobodu pred mučením alebo neľudským či ponižujúcim zaobchádzaním. Tieto porušenia môžu vyplývať z nedôstojných životných podmienok alebo z nerešpektovania princípu zásady nevyhostenia, tzv. non-refoulment, teda byť poslaný späť do krajiny, v ktorej čelíte prenasledovaniu.

príklad V prípade M.S.S proti Belgicku a Grécku Európsky súd pre ľudské práva konštatoval, že presun žiadateľa z Belgicka do Grécka podľa Dublinského nariadenia by malo za následok porušenie článku 3 Európskeho dohovoru o ľudských právach (zákaz mučenia a neľudského zaobchádzania), pretože žiadateľ by bol vystavený zadržaniu a neľudským životným podmienkam v Grécku, ako aj vyhosteniu do Afganistanu bez preskúmania jeho žiadosti o azyl.

Je taktiež možné, že vaša žiadosť o azyl je považovaná za neprijateľnú, pretože ste prišli cez krajinu, ktorú úrady považujú za bezpečnú tretiu krajinu aj keď to tak nemusí byť.

príklad Ušli ste z krajiny pôvodu a cestovali ste cez Ukrajinu, potom ste prišli na slovenský hraničný priechod a požiadali ste o medzinárodnú ochranu. Polícia vašu žiadosť odmieta prijať s tvrdením, že Ukrajina je bezpečnou treťou krajinou. Jedná sa o porušenie vašich práv.

Ako podať sťažnosť

Ak nesúhlasíte s rozhodnutím o odoslaní do inej krajiny, máte právo na účinný opravný prostriedok pred súdom. Prečítajte si viac o tom, ako sa sťažovať.

Zdroje

Naposledy aktualizované 26/04/2023