Aký postup sa musí dodržať v prípade zaistenia v kontexte imigrácie?

Príslušník/príslušníci Policajného zboru Slovenskej republiky vás môžu zaistiť na čas nevyhnutne potrebný, najviac na šesť mesiacov. Policajný útvar je oprávnený počas tohto obdobia opakovane predĺžiť zaistenie štátneho príslušníka tretej krajiny, pričom celkový čas zaistenia nesmie presiahnuť šesť mesiacov.

Ak možno predpokladať, že napriek vykonaným úkonom potrebným na výkon administratívneho vyhostenia alebo trestu vyhostenia štátneho príslušníka tretej krajiny sa tento výkon predĺži z dôvodu, že štátny príslušník tretej krajiny dostatočne nespolupracuje, alebo z dôvodu, že mu zastupiteľský úrad nevydal náhradný cestovný doklad v lehote podľa prvej vety, môže policajný útvar rozhodnúť, a to aj opakovane, o predĺžení lehoty zaistenia, pričom celková doba predĺženia lehoty zaistenia nesmie presiahnuť 12 mesiacov.

Zraniteľné osoby

Lehotu zaistenia nemožno predĺžiť, ak ide o rodinu s deťmi alebo zraniteľnú osobu. Štátny príslušník tretej krajiny je zaistený dňom vydania rozhodnutia o zaistení. Ak policajný útvar nevydá rozhodnutie o administratívnom vyhostení do 48 hodín od zaistenia, policajný útvar vás ihneď prepustí.

Maloleté osoby bez zákonného zástupcu nesmú byť zaistené. Iné zraniteľné osoby možno zaistiť len v nevyhnutnom prípade a na čo najkratší čas.

Odvolanie

Proti rozhodnutiu o zaistení, proti rozhodnutiu o predĺžení zaistenia a proti rozhodnutiu o predĺžení lehoty zaistenia nemožno podať odvolanie podľa Zákona o pobyte cudzincov. Môžete však podávať žiadosti a sťažnosti štátnym orgánom verejnej správy Slovenskej republiky, ktoré policajný útvar ihneď odošle.

Rozhodnutie o zaistení stráca platnosť ihneď po vašom zaradení do programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi Ministerstva vnútra.

K akému porušeniu ľudských práv môže dôjsť?

Ak neboli počas procesu zaistenia dodržané zákonné postupy, môže to mať za následok porušenie práva na slobodu a bezpečnosť osoby.

Zdroje

Naposledy aktualizované 26/04/2023