Aké máte možnosti, ak vašu žiadosť o azyl Ministerstvo vnútra/Migračný úrad zamietlo.

Zamietnutie žiadosti o udelenie azylu

Ministerstvo žiadosť o udelenie azylu zamietne (do 60 dní od začatia konania), ak:

  • ste získali azyl v inom štáte,
  • pochádzate z bezpečnej tretej krajiny,
  • iný štát je príslušný začať konanie o udelení azylu,
  • ste štátnym príslušníkom členského štátu EÚ,
  • vaša žiadosť sa týka následnej žiadosti o udelenie azylu, ak bolo v minulosti v konaní o udelení azylu právoplatne rozhodnuté, že žiadosť bola zamietnutá ako zjavne neopodstatnená,
  • svoju žiadosť o udelenie azylu riadne neodôvodníte.

Zamietnutie žiadosti o udelenie azylu

Ministerstvo zamietne udeliť azyl, ak:

  • nemáte opodstatnené obavy z prenasledovania vo svojej krajine pôvodu z dôvodov rasy, etnického pôvodu alebo náboženstva, zastávania určitého politického názoru alebo príslušnosti k určitej sociálnej skupine alebo nie ste vo svojej krajine pôvodu prenasledovaný za vykonávanie politických práv a slobôd,
  • nespĺňate požiadavky na udelenie azylu na účely zlúčenia rodiny,
  • ak existuje dôvodné podozrenie, že ste sa dopustili trestného činu proti mieru, vojnového zločinu, zločinu proti ľudskosti alebo závažného nepolitického zločinu,
  • nemáte opodstatnený strach z vášho prenasledovania v inej časti krajiny vášho pôvodu,
  • možno vás dôvodne považovať za nebezpečenstvo pre bezpečnosť Slovenskej republiky.

Ak vám Ministerstvo vnútra/Migračný úrad odmietne udeliť medzinárodnú ochranu, máte dve možnosti - odvolať sa proti rozhodnutiu alebo opustiť územie Slovenskej republiky. Máte právo napadnúť administratívne vyhostenie a zákaz vstupu do krajiny na Krajskom súde.

Administratívne vyhostenie

Záporné rozhodnutie o udelení azylu sa zvyčajne vydáva spolu s rozhodnutím o administratívnom vyhostení, ktoré vydáva policajný útvar. V takomto prípade by ste boli povinný opustiť Slovenskú republiku s možnosťou určiť si čas odchodu späť do krajiny pôvodu, tranzitnej krajiny alebo do ktorejkoľvek tretej krajiny. V rozhodnutí o administratívnom vyhostení môže policajný útvar uložiť zákaz vstupu na územie Slovenskej republiky alebo na územie všetkých členských štátov EÚ. Policajný útvar v rozhodnutí o administratívnom vyhostení uloží zákaz vstupu na územie Slovenskej republiky alebo na územie všetkých členských štátov, ak v rozhodnutí o administratívnom vyhostení nie je určená lehota na opustenie územia Slovenskej republiky. Rozhodnutie sa považuje za právoplatné, ak proti nemu nebolo podané odvolanie alebo ak krajský správny súd zamietol žalobu proti nemu.

Konanie o administratívnom vyhostení

Administratívne vyhostenie je rozhodnutie policajného útvaru o tom, že cudzinec nemá alebo stratil oprávnenie na pobyt na území Slovenskej republiky a je povinný opustiť územie Slovenskej republiky.

Nemôžete byť administratívne vyhostený do štátu, v ktorom by bol ohrozený váš život alebo sloboda z rasových, národnostných, náboženských dôvodov či z dôvodu príslušnosti k určitej sociálnej skupine, z dôvodu vášho politického presvedčenia. Rovnako nemôžete byť vyhostený do krajiny, v ktorej by vám hrozilo mučenie, kruté, neľudské, ponižujúce zaobchádzanie alebo trest, alebo v ktorom vám bol uložený trest smrti, alebo sa dá predpokladať, že vám takýto trest môže byť uložený v prebiehajúcom trestnom konaní. Osobu bez štátnej príslušnosti možno administratívne vyhostiť len vtedy, ak svojím konaním ohrozuje bezpečnosť štátu alebo verejný poriadok. Nemôžete byť administratívne vyhostený do žiadneho štátu ak hrozí, že sa budete nútený vrátiť do štátu, kde môžete byť prenasledovaný z vyššie uvedených dôvodov. Postup vyhostenia a vaše práva počas tohto postupu sú uvedené v Zákone o pobyte cudzincov.

Zákaz vstupu do krajiny

Ďalším rozhodnutím je zákaz vstupu, ktorý môže trvať 1 až 5 rokov.

Dobrovoľný návrat

Uprednostňuje sa dobrovoľné opustenie územia Slovenskej republiky, ale ak ste tak už v minulosti neurobili alebo ak existujú iné dôvodné obavy, že by ste dobrovoľne neuposlúchli, polícia môže rozhodnúť o použití donucovacích prostriedkov potrebných na vaše vyhostenie.

Ak sa chcete dobrovoľne vrátiť do svojej domovskej krajiny, musíte svoj odchod koordinovať s policajným oddelením. Pre podporu a pomoc máte možnosť kontaktovať kanceláriu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na Slovensku. Program dobrovoľného asistovaného návratu a reintegrácie IOM ponúka informácie a poradenstvo týkajúce sa návratu, pomoc pri organizácii cesty a kúpe cestovných lístkov a tiež možnú podporu pri reintegrácii vo vašej domovskej krajine.

Odvolanie

Ak nechcete dobrovoľne odísť, máte možnosť podať žalobu proti rozhodnutiu Migračného úradu na Krajský súd v Bratislave / Krajský súd v Košiciach do 20 alebo 30 dní (závisí to od typu rozhodnutia) od doručenia rozhodnutia. Počas súdneho konania ste oprávnený zdržiavať sa na území Slovenskej republiky. Ak je vaša žiadosť o azyl zamietnutá ako zjavne neopodstatnená alebo neprípustná, povolenie zostať na území Slovenskej republiky závisí od súhlasu súdu, ktorý by mal byť vydaný do 15 dní od podania návrhu. Ak je vaša žaloba neopodstatnená, bude zamietnutá. Ak sú vaše námietky opodstatnené, rozhodnutie Migračného úradu sa zruší a vec sa vráti späť Migračnému úradu na opätovné posúdenie. V takom prípade je Migračný úrad viazaný právnym názorom súdu.

Ak nie ste spokojný s rozhodnutím súdu prvého stupňa (Krajského súdu), môžete podať sťažnosť na Najvyšší správny súd do 30 dní od doručenia rozsudku súdu prvého stupňa. Ak je vaša sťažnosť neopodstatnená, Najvyšší správny súd ju zamietne, teda potvrdí rozhodnutie prvostupňového súdu. Ak je vaša sťažnosť opodstatnená, rozsudok súd zruší a vráti ho na nové posúdenie alebo môže rozsudok súdu zmeniť a rozhodnutie Migračného úradu zrušiť. V takom prípade Najvyšší súd vráti vec Migračnému úradu na nové konanie.

Zdroje

Naposledy aktualizované 26/04/2023