Azylové konanie

Čo zahŕňa azylové konanie?

Počas azylového konania musí Ministerstvo vnútra/Migračný úrad individuálne a nestranne preskúmať vašu žiadosť o azyl, overiť správnosť predložených dôkazov a informácií, overiť dôveryhodnosť vašich vyhlásení a vykonať potrebné procesné úkony.

Policajný útvar zadrží váš cestovný doklad alebo iný doklad totožnosti a vydá vám doklad, ktorý to potvrdzuje. Kópiu zadržaných dokladov a všetky dokumenty potrebné na posúdenie vašej žiadosti o udelenie azylu musí policajný útvar bezodkladne zaslať Ministerstvu vnútra.

Ak máte na území Slovenskej republiky prechodný pobyt alebo trvalý pobyt, doklady totožnosti vám nebudú odobraté a policajný útvar zašle Ministerstvu vnútra len kópiu týchto dokladov.

Posúdenie vašej žiadosti musí vykonať poverený zamestnanec Ministerstva vnútra s príslušnými znalosťami v oblasti azylu a tiež s príslušnými znalosťami o vašich osobitných potrebách v prípade, že ste maloletá osoba bez sprievodu.

Časové obmedzenia

Vaša žiadosť o azyl musí byť preskúmaná do šiestich mesiacov od podania žiadosti. Túto lehotu možno predĺžiť za obmedzených okolností uvedených v zákone, ak:

  • ide o zložité skutkové alebo právne otázky,
  • veľký počet osôb súbežne žiada o medzinárodnú ochranu,
  • oneskorenie možno pripísať nesplneniu vašich povinností.

V týchto prípadoch sa lehota môže predĺžiť vždy najviac o deväť mesiacov. V každom prípade sa žiadosť musí preskúmať do 21 mesiacov od jej prijatia.

Ministerstvo vnútra vás písomne informuje o predĺžení lehoty na rozhodnutie vo veci žiadosti o udelenie azylu a na vašu žiadosť aj o dôvodoch tohto predĺženia, ako aj o tom, kedy možno očakávať rozhodnutie.

Prvky konania

Ak to Ministerstvo vnútra považuje za relevantné pre posúdenie vašej žiadosti, môže zabezpečiť lekárske vyšetrenie na zistenie známok prenasledovania v minulosti. Lekárske vyšetrenie podlieha vášmu súhlasu. Ak lekárske vyšetrenie navrhnete vy, váš ďalší súhlas sa nevyžaduje.

Po lekárskom vyšetrení absolvujete úvodný pohovor s pracovníkom Migračného úradu, počas ktorého musíte odpovedať na otázky týkajúce sa vašich osobných údajov, ako je vaša finančná situácia, trasa vašej cesty, informácie o vašich rodinných príslušníkoch žijúcich v členských štátoch EÚ, vaša politická a náboženská ideológia, trestné činy/priestupky, ktorých ste sa dopustili v minulosti, čoho sa obávate v prípade návratu do krajiny pôvodu alebo či ste niekedy mali nejaký problém so štátnymi orgánmi. Musíte hovoriť pravdu napriek tomu, že niektoré detaily z vášho predchádzajúceho života môžu byť nepríjemné.

Pohovor je dôležitou súčasťou konania, počas ktorého máte možnosť uviesť fakty a podať vysvetlenia týkajúce sa okolností vedúcich k podaniu žiadosti o medzinárodnú ochranu. Pohovor sa zaznamenáva do úradného formulára. Migračný úrad môže v prípade potreby vykonať viac ako jeden pohovor alebo po pohovore zaslať objasňujúce otázky.

Je potrebné, aby ste čo najskôr predložili všetky dokumenty týkajúce sa dôvodov, pre ktoré žiadate o medzinárodnú ochranu, ako aj informácie o vašej minulosti a ďalších aspektoch súvisiacich s vašou žiadosťou.

Je pravdepodobné, že ako žiadateľ o azyl nemôžete svoje tvrdenia podložiť listinnými alebo inými dôkazmi. V takom prípade je dôležité najmä posúdenie dôveryhodnosti vašich vyhlásení a ich porovnanie s dostupnými informáciami o krajine pôvodu. Európsky súd pre ľudské práva potvrdil, že je pri zhromažďovaní dôkazov dôležité zohľadniť všetky ťažkosti, s ktorými sa žiadateľ o azyl môže v zahraničí stretnúť, preto by sa mal súd prikloniť v prospech človeka uchádzajúceho sa o medzinárodnú ochranu.

príklad Ušli ste z krajiny, pretože vám hrozilo väzenie za to, že ste aktivistom za ľudské práva alebo zastávanie a šírenie názorov, ktoré vaša vláda netoleruje. Nemáte žiadne písomné dôkazy o zaobchádzaní, ktorému ste boli vystavení zo strany úradov, ani prístup k zatykaču na vaše zatknutie. Vaše výpovede sú však hodnoverné, ucelené, v súlade s informáciami o krajine pôvodu a predložili ste fotografie, ktoré dokazujú vašu účasť na aktivitách ľudskoprávnej organizácie. V tomto prípade by sa Ministerstvo vnútra nemalo pri zamietnutí vašej žiadosti opierať o nedostatok písomných dôkazov.

Rozhodovací proces

Ak sa Ministerstvo vnútra rozhodne vyhlásiť žiadosť o medzinárodnú ochranu za neopodstatnenú, pred vydaním rozhodnutia vám musí dať možnosť predložiť protiargumenty, a to buď ústne, alebo písomne. Ak Ministerstvo vnútra rozhodne vo váš neprospech, je povinné rozhodnutie písomne odôvodniť v jazyku, ktorému rozumiete.

Zdroje

Naposledy aktualizované 26/04/2023