Čo môže polícia urobiť po vašom zaistení?

Polícia

Môžete byť zaistený príslušníkom/príslušníkmi Polície Slovenskej republiky.

Polícia môže vykonať po vašom zaistení nasledujúce činnosti:

  • objasniť vašu identitu,
  • odobrať odtlačky prstov,
  • odfotiť vás (kvôli procesným dokumentom),
  • privolať lekársku pomoc, ak je to potrebné,
  • skontrolovať vaše veci z dôvodu preverenia, či nemáte pri sebe predmety ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť osôb alebo zariadenia, predmety, ktoré by vám mohli pomôcť pri úteku, drogy, predmety ohrozujúce zdravie, alebo predmety ktoré by mohli porušiť vnútorné pravidlá zariadenia,
  • klásť otázky alebo v prípade potreby vykonať odborné posúdenie vašich dokladov, vecí a/alebo vás, aby sa objasnila vaša totožnosť a krajina ktorej ste občanom,
  • zadržať vaše doklady a/alebo veci, ktoré vlastníte,
  • vykonať osobnú prehliadku (takáto aktivita musí byť vykonaná osobou rovnakého pohlavia ako vy),
  • o prehliadke tela alebo zaistení predmetov musí byť pripravený záznam a kópia záznamu vám musí byť poskytnutá.

Opatrenia

Pri vykonávaní týchto činností musí polícia s vami zaobchádzať s rešpektom. Nemôžu vám fyzicky alebo slovne ublížiť za účelom získania informácií a sú povinní privolať lekársku pomoc, ak ste zranený.

Polícia je oprávnená použiť fyzickú silu, aby vás spacifikovala ak kladiete odpor pri zatýkaní. Nemôže však použiť väčšiu silu než je potrebné na to, aby ste sa poddali a použitie tejto sily musí prestať v momente keď sa podvolíte a upokojíte.

dôležité Počas azylového konania, vrátane zaistenia,  máte povinnosť povedať orgánom Slovenskej republiky pravdu a vyhovieť ich právnym požiadavkám.

O aké porušenia ľudských práv môže ísť?

Neľudské a ponižujúce zaobchádzanie

Zlé zaobchádzanie počas zaistenia môže viesť k porušeniu ľudských práv, ako napríklad k neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu. Počas zaistenia sa môžete cítiť obzvlášť zraniteľne, pretože ste pod kontrolou orgánov a nemôžete odísť. Ak ste v takejto situácii vystavení fyzickému týraniu, môže to viesť nielen k fyzickej bolesti a utrpeniu, ale aj k rôznym značným psychickým následkom.

Nie každá situácia však vedie k porušeniu ľudských práv. Následok takéhoto zaobchádzania, ktorý poznačil váš psychický a mentálny stav, musí presiahnuť istý stupeň závažnosti, aby porušil vaše práva. Pri posudzovaní toho, či ste boli vystavení nehumánnemu alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu sa berie ohľad na dĺžku zlého zaobchádzania, fyzické a psychické následky, váš vek, pohlavie a váš zdravotný stav. Na to, aby bolo zlé zaobchádzanie považované za týranie, musia byť aktivity obzvlášť závažné, kruté a musia spôsobiť vážne utrpenie. Prečítajte si viac o tom, ako vyhodnotiť, či boli vaše práva porušené.

Právo na život

Ak polícia použije prehnanú a zbytočnú silu, ktorá spôsobí stratu života zaisteného, môže to viesť k porušeniu práva na život. Prečítajte si viac o tom, ako vyhodnotiť, či bolo právo na život porušené.

Zdroje

Naposledy aktualizované 26/04/2023