Máte právo na lekársku pomoc?

Počas celého pobytu v mieste zaistenia máte právo na lekársku starostlivosť. Núdzová lekárska starostlivosť musí byť vždy bezplatná.

Zdravotná kontrola po umiestnení do zaisťovacieho zariadenia/centra

Zdravotná starostlivosť zahŕňa vyšetrenie lekárom a taktiež potrebné diagnostické a laboratórne vyšetrenia, očkovania a preventívne opatrenia stanovené orgánom na ochranu zdravia; osobitná pozornosť sa venuje zraniteľným osobám. Ak váš zdravotný stav vyžaduje zdravotnú starostlivosť, ktorú nie je možné zabezpečiť v zariadení, zariadenie vám zabezpečí túto starostlivosť v zdravotníckom zariadení mimo centra. Ak si spôsobíte zámerné ublíženie na zdraví, ste povinný uhradiť náklady na poskytnutie zdravotnej starostlivosti a skutočne vynaložené náklady na dozor a dopravu do zdravotníckeho zariadenia. Ďalšie informácie môžete nájsť v Zákone o pobyte cudzincov.

Bezplatná lekárska starostlivosť

Zaistené osoby by sa mali podrobiť lekárskej prehliadke podľa pokynov lekára vrátane potrebných diagnostických a laboratórnych vyšetrení, očkovania a iných preventívnych opatrení. Ak zaistená osoba potrebuje lekársku starostlivosť, ktorú nie je možné poskytnúť v centre mala by byť zabezpečená starostlivosť v zdravotníckom zariadení.  V pracovných dňoch je v zariadeniach prítomná zdravotná sestra a zariadenia pravidelne navštevuje lekár.

Zaistená osoba má právo na fyzickú a psychickú zdravotnú pomoc podľa všeobecne platných podmienok slovenského systému zdravotnej starostlivosti. Počas pobytu vo väzbe za vás štát platí štandardné zdravotné poistenie. Štát však nemá povinnosť platiť všetko. Máte právo sami si zaplatiť určité zdravotné služby, za ktoré štát nemá povinnosť platiť.

Kto zabezpečuje lekársku starostlivosť?

Lekársku pomoc zvyčajne poskytuje lekár v zaisťovacom zariadení. Lekár zároveň rozhodne, či je nutné poskytnúť lekársku pomoc inde. Povinnosť oznámiť možný trestný čin. Lekár a pomocný zdravotnícky personál majú povinnosť predložiť orgánom písomnú správu ak majú podozrenie, že bol spáchaný trestný čin voči zaistenej ošetrovanej osobe.

K akému porušeniu ľudských práv môže dôjsť?

Neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie

Nesprávne zaobchádzanie v mieste zaistenia môže mať za následok porušenie ľudských práv ako je neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie. Pri zaistení sa môžete cítiť obzvlášť zraniteľný, pretože ste pod kontrolou orgánov a nemôžete odísť. Ak je s vami v takejto situácií nesprávne zaobchádzané, môže dôjsť nielen k fyzickej bolesti a utrpeniu, ale aj k značným psychickým následkom.

Nie každá situácia však vedie k porušeniu ľudských práv. Účinok, ktorý takéto zaobchádzanie zanecháva na vašom fyzickom a duševnom stave musí dosiahnuť určitý stupeň závažnosti, aby došlo k porušeniu vašich práv. Pri posudzovaní, či s vami bolo neľudsky alebo ponižujúco zaobchádzané budú brané do úvahy faktory ako trvanie tohto zaobchádzania, fyzické a psychické následky, váš vek, pohlavie a zdravotný stav. Na to, aby zlé zaobchádzanie viedlo k mučeniu, činy musia byť obzvlášť závažné, kruté a spôsobiť vám veľmi závažné utrpenie. Prečítajte si viac o tom, ako vyhodnotiť, či boli vaše práva porušené. 

Právo na život

Ak zaistená osoba zomrie na následky v dôsledku neposkytnutej alebo nedostatočnej lekárskej starostlivosti počas zaistenia, môže to mať za následok porušenia práva na život. Prečítajte si viac o tom, ako vyhodnotiť, či bolo porušené právo na život.

Zdroje

Naposledy aktualizované 26/04/2023